Mocne uderzenie

     Nasz mózg lubi wyzwania, lubi być stymulowany, zaskakiwany, uwielbia nowości i zagadki. Czy lubisz się śmiać? Oglądać śmieszne filmiki i memy? Humor, który tak lubimy w codziennych sytuacjach to nieoczekiwany zwrot akcji z zaskakującą puentą. Najprostszy sposób by kogoś rozbawić? Postaw jego osobę w nieoczekiwanym miejscu podpisz zdjęcie uroczego kota groźbą z dialogu ze znanego filmu. Gdy mózg jest zaskakiwany, wytwarza się dopamina, która aktywizuje proces uczenia się. Warto zmieniać schematy poznawcze na lekcjach. Jak to robić za pomocą narzędzi cyfrowych? Możesz sama przygotować materiał wcześniej lub zaangażować uczniów aby współtworzyli ciekawe rozpoczęcie lekcji razem z Tobą. 

1. Zacznij tekstem, cytatem, myślą przewodnią, która nawiązuje do poprzedniej lekcji ale również wprowadza uczniów w nowe obszary. Niech to nie będzie tylko powtórzenie tego co już wiedzą. Zaciekaw ich nowym tematem. Świetnie do tego nadaje się intro z Gwiezdnych wojen, które utworzysz na ClassTools MovieText


Pamiętaj, aby jak ze wszystkim nie przesadzić. Ogranicz ilość tekstu, pamiętaj aby urozmaicić je zabawnym komentarzem, zdjęciem i obrazem. Przygotuj sobie wcześniej tekst w oddzielnym edytorze ponieważ w darmowej wersji Clastools Movie Text nie można zapisywać swoich prac. Zrobisz to tuż po dzwonku. Pamiętaj o skrótach klawiszowych CRTL + C (kopiuj), CTRL +V (wklej)

2. Gdy już jesteśmy na Classtools spróbuj skorzystać z takiego edytora generującego newsy według Twojej aranżacji : ClassTools Breaking News Generator


W przypadku tego narzędzia obraz możesz zapisać wcześniej (download image). Wpisuj w poszczególne linijki swój tekst i sprawdzaj na podglądzie w czasie rzeczywistym jak ostatecznie będzie wyglądał Twój projekt, Możesz zmienić wszystkie elementy łącznie ze zdjęciem. 

Innym ciekawym generatorem "breakingnewsów" jest strona: Break Your Own News - Breaking News Meme Generator



Uważam, że wizualnie generuje lepszej jakości obrazy, ale za to nie dysponuje gotowym zdjęciem, więc będziesz musiała już o nie sama zadbać. Również możesz zapisać wcześniej swoją pracę

3. Zaangażuj uczniów, postaw na mocne doświadczenie na początku lekcji. Skorzystaj z gotowych ankiet/testów na Gapminder 


Strona jest w języku angielskim ale skorzystaj z automatycznego tłumacza, który znajdziesz w przeglądarce Microsoft Edge 


Gampinder zajmuje się problemami światopoglądowymi. Zweryfikuj wiedzę swoją i uczniów na tematy związane z głodem, wykorzystywaniem nieletnich w pracy, dostępem do wody itd.

4. A może film? Krótki materiał filmowy znajdziesz na stronie :Strona główna (ninateka.pl) Nie błądź po Youtubie, skorzystaj z wyselekcjonowanych materiałów edukacyjnych przygotowanych na Twoje lekcje. Do tej strony nie trzeba nikogo przekonywać zwłaszcza nauczycieli przedmiotów humanistycznych i wychowawców. 



Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Nie tylko wideo i audio

Każdemu materiałowi towarzyszy rzetelny redakcyjny opis, najczęściej z biogramem twórcy czy występujących osób. Obok wybranego przez Was materiału, znajdziecie powiązane tematycznie bądź gatunkowo wideo lub audio.

Bezpłatne wideo i audio

Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.

    Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do poszukiwań i być może odwrócenia dotychczasowego schematu Twoich lekcji. Pamiętaj, że element doświadczenia wpisuje się w bardzo docenianą i powszechnie stosowaną metodę nauczania Cyklu Kolba, o której już wkrótce znajdziesz informacje również na moim blogu. 

Komentarze

Popularne posty