Film na zakończenie roku dla Twojej klasy

 

    Jaki jest Wasz ulubiony sposób na zaakcentowanie ostatniego dnia przed wakacjami? Każdy nauczyciel ma ogrom pracy przed zakończeniem roku, ale na ten ostatni dzień, gdy spotykamy się w klasach by życzyć sobie udanego wypoczynku myślę, że warto coś jeszcze dla tych naszych milusińskich przygotować. Może mini film złożony ze wspomnień z tych wspólnie spędzonych miesięcy? Dzieciaki bardzo się zmieniają w ciągu roku szkolnego i takie zestawienie wrzesień/czerwiec wzbudzi wiele emocji. Dopiero co widzieliśmy się na rozpoczęciu roku a teraz już się żegnamy. Zachęcam żeby mimo natłoku obowiązków końcoworocznych pochylić się nad tym ostatnim spotkaniem. Jeśli dysponujecie krótkimi nagraniami video z waszymi uczniami możecie jeszcze bardziej urozmaicić swój projekt i dołożyć je do zdjęć.

Jeśli lubicie porządek na swoim komputerze i segregowanie materiałów, to sama praca nad projektem nie zajmie wam więcej niż 20 minut. Najdłuższy etap to zbieranie zdjęć, które są w różnych lokalizacjach: na telefonie, na komputerze, cześć trzeba ściągnąć ze strony internetowej  i Facebooka. To najdłuższy etap. Ale pamiętajcie, że tych zdjęć nie musi być dużo. Zadbajcie tylko o to, aby każdy uczeń siebie zobaczył i aby nikogo nie pominąć. Do wykonania sympatycznego, 2-minutowego klipu potrzebujecie ok. 30 zdjęć. To nie jest dużo.

Być może ktoś teraz powie „ja nie mam żadnych zdjęć, nic mi się nie mieści na telefonie więc wszystko kasuję”, albo „zmieniłam ostatnio telefon i nic nie mam”. Spieszę donieść, że istnieje fantastyczny dodatek do waszego konta Google – aplikacja Zdjęcia". Zerknijcie na ten kolorowy wiatraczek na waszych telefonach lub na waszych komputerach



 Gdzie go znajdziesz?




Wiele osób jest zaskoczona tym znaleziskiem. Okazuje się, że bardzo często jest tam zestawienie ogromnej ilości zdjęć, które zapisywały się na waszych telefonach, nawet gdy zmienialiście aparat. To zależy od ustawień aplikacji, więc czasem może tam być wszystko, a czasem nic. Ale o tym może w inny artykule.

Wracając do naszego projektu ze zdjęć klasowych….

Przedstawię Wam dwie możliwości tworzenia filmu. Jeden jest dla tych, którzy w aplikacji Google Zdjęcia odnajdą cały materiał, a drugi sposób dla tych, którzy pozbierali, lub dopiero pozbierają materiały do folderu na komputerze. Obydwa narzędzia są oczywiście darmowe, nie wymagają instalacji ani rejestracji.

I sposób – mam materiały na aplikacji Google Zdjęcia

Nie pobieraj ich na komputer, skorzystaj z gotowego narzędzia, który jest przypisany do tej aplikacji – z kreatora filmów.

 





Zaznaczaj zdjęcia, video, które chcesz umieścić w swoim klipie. Rób to poprzez klikanie w lewy górny róg, tak aby pojawił się niebieski znaczek. 



Kontroluj w na górze okna ile masz zaznaczonych elementów. Maksymalna ilość to 50 elementów. Suwakiem przesuwaj się po osi czasu i wyszukuj zdjęć, które Ci się przydadzą. Gdy chcesz zrezygnować z jakiegoś zdjęcia lub video po prostu je odznacz, tak jak zaznaczałaś je chwilę wcześniej. Gdy wszystkie elementy są wybrane kliknij przycisk UTWÓRZ w prawym górnym rogu.


Film zaczyna się tworzyć:


Piękny widok prawda:)?

Ale to jeszcze nie koniec. Po chwili pokaże Ci się edytor w którym możesz wprowadzić swoje poprawki, ale pamiętaj, że na tym etapie możesz już zapisać pracę.

Kreator sam dopasował muzykę, przyciął długość ujęć tak, aby były zsynchronizowane z muzyką. Na tym etapie możesz nadal usuwać elementy. Możesz też zmienić muzykę lub dodać inne elementy o których być może zapomniałaś. Wszystko jest jeszcze w fazie projektu.



 Jeśli zdecydujesz się na dodanie do projektu krótkich materiałów video pojawi Ci się bardzo przydatna opcja wyciszania.


To świetna sprawa gdy na nagraniach słychać odgłosy, które przeszkadzają w odbiorze. Np. inną muzykę, rozmowy, szum, czy "dekoracje słowne" z ust naszej kochanej młodzieży (NO NIE, ZNOWU PANI NAS NAGRYWAAAAA!!!).

Możesz na suwakach wydłużać lub skracać długość ujęć według własnej potrzeby, pamiętaj jednak aby zachować zasadę co najmniej 3 sekund długości każdego ujęcia i 5 jeśli trzeba siebie odnaleźć na zdjęciu wśród pozostałych osób.

Gdy projekt uznasz za gotowy wystarczy kliknąć ZAPISZ w prawy górnym rogu.


Zostaniesz przeniesiona na poprzednią stronę. 


Nic się nie martw, Twój film się właśnie "renderuje" czyli odbywa się ostatni etap jego tworzenia (poza zasięgiem Twojego wzroku). Cofnij się do głównej strony i wejdź na zakładkę PRZEGLĄDAJ.






I jest Twój gotowy film, który możesz pobrać na swój komputer. Te same czynności możesz wykonać na apliakcji Google Zdjęcia na swoim kolorowym wiatraczku na telefonie.

Ze względu na czasem dość długi czas renderowania osobiście wolę pobrać zdjęcia na komputer i skorzystać z drugiego sposobu.

 

II sposób Wbudowana apliakcja Zdjęcia na komputerze.


To jest mój ulubiony sposób. I co najważniejszy KAŻDY TO MA na swoim komputerze.

Poszukaj w menu START aplikcję "Zdjęcia" . Wpisz nazwę w lupę.


Kliknij w opcję tworzenia nowego projektu video tak ja na instrukcji poniżej:


Zostaniesz poproszona o nadanie tytułu swojemu projektowi:


Wybierz zdjęcia lub nagrania video zapisane na swoim komputerze:




Wybaczcie, ale dodam wszystko to co mam pod ręką:) Będzie...dziwnie:)

Przeciągnij na dolny pasek wszystko, co przed chwilą dołączyłaś, albo wybieraj poszczególne elementy według uznania. Traktuj zbiór zdjęć jako przybornik, do którego możesz sięgać przy kreowaniu swojego klipu.



Ja już przeciągnęłam i upuściłam na dolnym pasku kilka zdjęć:


Zobacz, że domyślnie wszystkie ujęcia, świnia, kury, pies 1 , pies 2 będą wyświetlane przez 3 sekundy:


Może zwróciłaś uwagę, że często na takich klipach z okazji zakończenia roku są umieszczane karty tytułowe z nazwą klasy lub rokiem szkolnym, cytatem. Tu też możesz to zrobić:


Każdy element na pasku możesz dowolnie przestawiać chwytając go myszką. Kartę tytułową też. Przełóż ją na początek wszystkich ujęć. W tym przypadku niosę ją ponad grzbietem świni :D


Na razie ta karta tytułowa jest pusta. Dodajmy do niej tekst:


W tym miejscu wpisz swój tekst i zdecyduj, gdzie ma być umiejscowiony na Twoim ekranie podczas wyświetlania:


Kliknij gotowe i wrócisz do całego projektu. Czas dodać muzykę:


Domyślnie nie masz muzyki (ustawienia początkowe). Przesuwaj się suwakiem i zapoznaj się z darmową muzyką, z której możesz skorzystać. Warto kliknąć synchronizację zdjęć z muzyką. Wtedy zachowany będzie dynamizm ujęć. Ale pamiętaj, że przy szybkim repertuarze może wyjść wiele szybkich ujęć. W tym projekcie nie ma ograniczeń w ilości dodawanych zdjęć do projektu (tak jak to było w aplikacji Google) więc możesz spokojnie wykorzystać wiele zdjęć i zrobić dynamiczne cięcia. 


Zaznaczyłam Ci również gdzie możesz ustawić głośność muzyki. Jest to przydatne jeśli oprócz muzyki będzie przebijał głos dzieci w ujęciach, w których są materiały video. Chyba, że tego nie chcesz wtedy wycisz każde video, które dodajesz. Klikaj w głośniczki przy miniaturach. Możesz regulować głośność lub zupełnie wyciszyć. Pamiętaj, że w tym miejscu decydujesz o odgłosach rzeczywistych (głosach dzieci) a nie o głośności całej muzyki, która w tym prostym programie jest przypisana do całego klipu bez możliwości jej ściszania i podgłaszania na poszczególnych kadrach.



Na podglądzie kontroluj swój projekt czy Ci odpowiada.


Jeśli widzisz, że któreś z ujęć jest za krótkie lub za długie, zmień czas jego wyświetlania:


jeśli chcesz pokusić się o dodanie tekstu do wybranych zdjęć kliknij w dane ujęcie (zaznacz je) i wybierz taką opcję:





I znowu znajomy ekran do tworzenia tekstu:


Kliknij gotowe i wróć do swojego projektu. Pamiętaj, że możesz zawsze dowolnie edytować tekst i go poprawiać. Kliknij ponownie na pieska i kliknij TEKST wtedy znowu tu powrócisz. To samo dotyczy karty tytułowej. Dopóki nie zapiszesz całego filmu możesz do woli go edytować i to dotyczy również tekstów zamieszczonych na ujęciach. 

Myślę, że film już można zapisać:


Nic nie zmieniam:


Wybierz lokalizację zapisu:


I chwilę czekamy. Po zrenderowaniu film sam się uruchomi więc się nie wystrasz jeśli wybrałaś electro music;)


Film jest gotowy.
Może się tak zdarzyć, jak przy wydruku, że nie widać błędów w edytorze tekstu tylko dopiero gdy kartka wyjdzie z drukarki. Prawda, że to się często zdarza?  Warto wiedzieć jak po zapisaniu filmu wrócić do jego edycji. 
Aby poprawić gotowy film wejdź na aplikację "Zdjęcia" tak jak na początku tej instrukcji i kliknij:



znajdziesz tu swój projekt. Kliknij go a przejdziesz znowu do edycji. Popraw co chcesz i znowu zakończ film.


Mam nadzieję, że te dwie instrukcje były dla Ciebie jasne i zachęciły Cię do stworzenia swojego pierwszego filmu. Trzymam kciuki za ten i kolejne projekty video.



Komentarze

Popularne posty